Orijinal ismi, St. Bernardshund olan bu köpeklerin kökeni İsviçre’dir. 17. yüzyılın ortalarında keşişlerin büyük dağ köpeklerini koruma amaçlı yanlarında bulundurdukları bilinmektedir.

Saint Bernard cinsi köpekler de dağ köpeklerinin en popüler olanlarındandır; çünkü çığ ve fırtına gibi doğal afetler öncesi altıncı hislerini etkin kullanabilirler.

Ortalama yaşam süreleri 8 – 10 yıldır. Kilo 64 – 120 kg. ve boy; erkeklerde 70 – 90 cm. dişilerde 65 – 80 cm. arasında değişmektedir. Çok büyük, sağlam ve kaslı vücut yapısına sahiptirler.

Tüy yapısına göre iki tür Saint Bernard vardır. Uzun tüylü olanlar ve kısa tüylü olanlar. Her iki türde de tüyler bir fırça ile taranmalı ve gerekirse kuru şampuanlama yapılmalıdır. Normal şampuanlar, kürkün suya dayanıklılığını sağlayan yağ tabakasını alacağından hafif bir ürün tercih edilmelidir. Az tüy dökerler. Tıraş ihtiyacı yoktur. Tırnakları ayda bir kez kesilmeli. Göz bakımları her gün yapılmalı. En az haftada bir kez solüsyon ile kulakları temizlenmeli.

Dost canlısı, nazik ve sakin olan Saint Bernard’lar, apartman hayatına uyum sağlayabilirler. Çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Hareket etmekten pek hoşlanmazlar. Sıcağı sevmezler. Soğuk iklime ayak uydurmuşlardır.

Eğitime meyilliler; ancak tuvalet, sosyalleştirilme eğitimlerinin erken yaşlarda verilmesi gerekir. Dev ırk kategorisinde oldukları için erken yaşta verilecek bu eğitimler ihmal edilmemelidir.

Wobbler sendromu, kalp rahatsızlıkları, sıcak alerjisi, deri problemleri, kalça displazisi, mide dönmesi görülebilecek Saint Bernard’larda görülebilecek rahatsızlıklardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz giriniz.
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.