Menşei Almanya olan bu minik köpekler, Greenland’ın kızak köpeklerinin kırmasıdır. Yaşam süreleri 13 – 16 yıldır. Erkeklerde ve dişilerde boy; 18- 30 cm. ve kilo; 1 – 3 kg. arasındadır. Sağlam vücutlu ve bol tüylü bu köpeklerin yüz görünümleri farklılık göstermektedir. Bazılarının yüzü tilkiyi andırırken, bazılarınınki de ayı surat olarak nitelendirilir.

Kahverengi, siyah, beyaz ve turuncu renklere sahip olan bu köpeklerin tüyleri, her gün fırçalanmalıdır. Sık banyo deri yapılarına zarar vereceğinden, gerektiğinde banyo yaptırılmalıdır. Özellikle yaz aylarında pire ve kene gibi zararlı canlılardan korunma amaçlı uygulamalar Pomeranian Boo sahiplerine tavsiye edilir. Yine pire ve kene şampuanı ya da pire tasması da kullanılabilir. Pomeranian Boo cinsi köpeklerin diş bakımları oldukça önemlidir. Dişlerinin her gün düzenli olarak fırçalanması gerekir.

Zeki Pomeranian Boo, kolay eğitilir. 6- 9 aylık olduklarında temel itaat eğitimleri verilmelidir. Apartman hayatına uyum sağlayabilir; ancak havlama eğitimini de mutlaka almış olması gerekir. Çünkü Pomeranian Boo; sahibine uysalken, yabancılara karşı saldırgan tavırlar gösterebilir. Özellikle küçük çocuklarla yalnız bırakılmamalı. Isırma eğiliminde olabilirler. Dominant bir karaktere sahip olan bu köpeklere otoriter tutumla yaklaşmakta fayda vardır.

Fazla sıcağı sevmezler. Başına buyrukluk ve yemek seçme gibi kötü huyları olduğunu söyleyebiliriz. Görülebilecek rahatsızlıkları ise; diz kapağı çıkığı, kalp rahatsızlıkları, deri hastalıkları, erken yaşta diş kaybı, göz enfeksiyonlarıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz giriniz.
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.