1800’lü yıllarda İskoçya’da ortaya çıkan ve bir diğer adı İskoç Collie olan bu köpeklerin ortalama yaşam süreleri 8 – 12 yıldır.

Erkeklerde kilo 27 – 34 kg. dişilerde 23 – 29 kg. arasındadır. Erkeklerde boy 61 – 65 cm. dişilerde 56 – 61 cm. arasındadır. Kaslı bir bedene, ince ve uzun bir buruna, uzunca bir kuyruğa sahiptirler.

Collie ırkının uzun tüyleri her gün ya da gün aşırı fırçalanmalıdır. Böylelikle hem tüyleri dolaşmamış hem de zararlı canlılardan arınmış olacaktır. Tıraş ihtiyacı yoktur. Gerektiğinde banyo yaptırılır.

Zeki, dikkatli ve itaatkâr olan bu ırkı eğitmek zor değildir. Ancak eğitimlerinde mutlaka pozitif bir anlayışla yaklaşılmalıdır. Aksi halde itaat etmeyecek, eğitimi reddedecektir. Yaşamlarının ilk 3. ve 4. aylarında tuvalet eğitimi verilmelidir.

Naif ve kırılgan görünüşleriyle asaleti temsil eden Collie’ler, ev ortamına ayak uyduramayabilirler. Aktif ve son derece hareketli olan bu ırk için en az bahçeli bir ev veya çiftlik ortamı gerekir. Günlük yürüme, koşma ve oyuna fazlasıyla ihtiyaç duyarlar. Çocuklar için ideal oyun arkadaşıdırlar.

Soğuğa karşı dayanıklıdırlar. Sıcak zamanlarda mutlaka bolca su verilmeli ve gölgede kalması sağlanmalıdır.

Progresive Retinal Atrophy, kalça displazisi, burun ucunda güneş yanığına karşı hasssasiyet görülebilecek rahatsızlıklarıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz giriniz.
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.