17. yy.da melezleştirme çalışmaları sonrasında Almanya’da ortaya çıkmış ve asırlarca da bu sınırlar içinde kalmıştır. Dachshund, Almanlar tarafından önceleri porsuk ve domuz avı için kullanılmışlardır. Uysal bir av köpeğidir.

Uzun gövde yapısı ve kubbeli kafatası yapısıyla kolayca tanınırlar. Yaşam süreleri, 12 – 14 yıldır. Kilo erkek ve dişilerde; 5 – 15 kg. ve boy erkek ve dişilerde; 13 – 23 cm’dir. Sosis köpeklerin üç farklı ırk çeşidi vardır: Tüysüz Dachshund, Tüylü Kısa Tüylü Dachshund, Uzun Dachshund. Irklarının arasında çok ufak farklılıklar vardır.

Orta düzeyde tüy döken Dachshund, haftalık olarak tüylerinin fırçalanmasını ister. Kısa tüylü olanların ıslak bir bezle de silinmesi yeterli gelecektir. Kolay beslenebilen bir köpektir. Ancak uzun vücut yapısı itibariyle fazla kilo almamasına dikkat edilmelidir.

Irk grubu tazı olan Dachshund, eğitime karşı inatçı tavır sergiler. Küçük yaşlarda havlama ve sosyalleştirme eğitimini vermek gerekir. Çünkü yabancılara karşı agresif tavırla havlama eğilimi gösterirler. Canlı, sevecen ve akıllı olan bu köpeklerin diğer hayvanlarla arası pek iyi sayılmaz. Apartman hayatına uygun olmakla birlikte, evde yaşayan tek hayvan olmak isterler.

Dachshund, uzun yürüyüşleri ve bolca oynamayı sever. Sırtlarındaki diskler kaymaya meyilli olduğu için aktiviteler arasında uzun yerlerden atlamanın olmamasına dikkat edilmelidir.

Dachshund’un yatkın olduğu rahatsızlıklar: Disk problemleri, felç, kalp ve üriner sistem rahatsızlıkları, diabet, kilo alma eğilimi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz giriniz.
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.