Antik ticaret bölgesi olan Akdeniz Adası Malta’dan gelmiş dünyanın en eski köpek türlerinden biridir. Yaşam süreleri 15 – 18 yıldır.

Sağlam vücut yapıları vardır. Boy; erkeklerde 21 – 25 cm. dişilerde 20 – 23 cm. ve kilo; erkeklerde ve dişilerde 3 – 4 kg. arasındadır.

Maltese Terrier’in en belirgin özelliği; uzun, ipeksi, beyaz ve kat kat olan güzel tüyleridir. Bu tüyler 25 cm. kadar uzayabilmektedir. Her gün fırçalanırlarsa tüyleri zararlı canlılardan arınmış ve karışmamış olacaktır. Kuru şampuanla gerektiğinde yıkanırlar. Göz çevrelerinde uzayan tüyleri kesilmelidir. Bakım kolaylığı sağlaması açısından tıraş ettirilmeleri tavsiye edilir. Tüy dökmezler. Bu yönleriyle alerjisi olanlar için iyi bir tercihtir.

Beslenme konusunda oldukça seçicidirler. Balık, tavuk, et ve kemik parçaları yutamayacakları için kesinlikle verilmemelidir. Fazla egzersiz ihtiyaçları yoktur. Ancak park ve bahçelerde diğer köpeklerle koşturmaktan hoşlanırlar.

Korkusuz, arkadaş canlısı ve hisli olan Maltese Terrier; iyi birer gözlemcidir. Fazla havlama eğilimi göstermezler; fakat yabancılara karşı şüphe duyarlarsa havlarlar. Bu türün eğitilmesi zor değildir. Önemli olan eğitimde cesaret verici dil kullanmaktır. Tuvalet eğitimini kolay alırlar. Apartman hayatına kolaylıkla uyum sağlarlar.

Eğer bir Maltese Terrier dostunuz varsa, şımartmamaya dikkat etmelisiniz. Çünkü bu köpekler fazlasıyla kıskanç olurlar.

Görülebilecek rahatsızlıkları: Diz kapağı çıkığı, Fontanel’in açık kalması, hipoglisemi, sağırlık, güneş yanığı, hidrocephalus, distichiasis, deri, diş ve göz problemleri.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz giriniz.
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.