Hayvanlar aleminin dört patili hepimizin dostu köpekler hayatın her anında bizlerle birlikte yer alıyor. Üstelik birçok farklı alanda da bizlere destek oluyor. Onlarca farklı meslek dalında köpekler bizlerle birlikte görev alıyor ve hayatımızın her anını kolaylaştırıyorlar.

Bu görevlerden bir tanesi de uyuşturucu kaçakçılarına yönelik türlü operasyonların başlıca olanıdır. Narkotik köpekleri aldıkları eğitim sayesinde sayısız operasyonda, narkotik polislerinin başarılara imza atmalarına yardım ediyor. Üstelik farklı uyuşturucu saklama yöntemleri, narkotik köpeklerinin güçlü koku alma duyularına karşı da etki etmiyor. Birçok eğitim ve testten geçen her köpek ise narkotik köpek olamıyor. Peki narkotik köpekleri hangi testlerden geçer ve ne çeşit eğitimler alır? Ya narkotik köpeklerinin uyuşturucu bağımlısı olduğu şehir efsanesi doğru mu? Bunlar gibi daha birçok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Narkotik köpekleri hangi testlerden geçiyor?

Her bir narkotik köpeği eğitime alınmadan önce mutlaka birçok farklı düzeydeki testten geçiriliyor. Bu onların narkotik köpeği olabilecek düzeyini belirliyor. Kimi köpek bu testleri başarılı bir şekilde geçiyor kimi köpek ise geçemiyor. Örneğin Golden Retriever, Labrador, Alman Çoban ve Cocker cinsi köpekler, bu testlerde diğer patili arkadaşlarına göre çok daha başarılı oluyor.

İlk etapta testlere tabi tutulan köpeklerin oyun oynama isteği gözlemleniyor; çünkü narkotik eğitimi süresince köpeğin en çok sevdiği oyuncağı baş köşede yer alıyor. Oyun isteği olan köpekler ilk etabı geçerek diğer testlere tabi tutuluyor. Retrieve testi ile de oyuncağının geri getirip getirmediği de test ediliyor, böylelikle görev sırasında oyuncağına olan tepkileri gözlemleniyor. Oyuncağına olan tepkilerinin yanı sıra, farklı ortamlarda ya da bir anda yüksek gürültü oluştuğunda köpeğin tepkileri ölçülüyor. Huy gözlemleme testi bir narkotik köpeğinin sıra dışı koşullarda bile soğukkanlılığını koruması için önemlidir. Bu testlerin de yanında narkotik köpek adayına hem yiyecek hem de oyuncağı aynı anda verilerek bu iki seçeneğe karşı davranışlarına bakılıyor.

Narkotik Köpekleri Nasıl Eğitiliyor?

Öncelikle belirtelim, köpeklerin uyuşturucuya alıştırılarak narkotik görevlerde sorumluluk üstlenmesi gibi bir durum söz konusu bile edilmiyor. Köpeklerin en sevdiği oyuncaklarının, bunlar genellikle top oyuncaklar oluyor, içerisine uyuşturucu madde saklanıyor. Böylelikle oyun sırasında uyuşturucu maddelerin kokusuna karşı köpek koşullanıyor. Operasyonlarda da eğitmeni eşliğinde onlarca farklı çeşit uyuşturucu maddeyi ararken aslında narkotik köpeği en sevdiği oyuncağını arıyor. Güçlü koku alma duyuruları sayesinde narkotik köpekleri farklı kokular ile kamufle edilen uyuşturucuları bile kolaylıkla fark edebiliyorlar. Yaklaşık 8 – 9 yıl süren görevleri süresince narkotik köpeklerine uyuşturucu arama görevlerinden başka görevler verilmiyor ve tek sorumluluk kapsamı narkotik konuları olarak tutuluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz giriniz.
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.