Bilimsel adı “Canis lupus familiaris” olan bu köpekler, Batı Avrupa’da 400 yıldan bu yana bilinmektedir. Son yıllarda kökeni Fransa olarak kabul edilmiştir. Hatta Fransa’nın resmi köpek ırkı olarak kayıtlara geçmiştir.

Sert ve kıvırcık tüyleri olan bu köpekler, kare şeklindeki vücut yapılarıyla orantılıdır. Uzun burun ve dar ağız yapısına sahiptirler. Gözleri oval ve genellikle koyu renklidir. Gözlerin koyu renk olması, bu cins köpeklerin karakteristik özelliğidir. Kalça bölgesi yuvarlak, ayaklar küçük ve ovaldir. Ortalama kilo 5 kg. boy ise 28 – 30 cm. civarındadır. Renkleri; beyaz, kahverengi ve gridir.

Bu köpekler, ciddi bakım isteyen köpeklerdir. Düzenli olarak banyo yaptırılması, her 6 ya da 8 haftada bir tıraş ettirilmesi, tüylerinin her gün ya da iki günde bir fırçalanması, kulaklarını parazitlerden ve dişlerini de tartardan arındırmak gerekir. Minyatür Poodle’lar hemen hemen hiç tüy dökmezler. Tüye karşı alerjisi olanlar için uygun bir arkadaş adayıdırlar. Çocuklarla ve bebeklerle çok iyi geçinirler. Günlük egzersiz ihtiyaçları evde giderilebilecek düzeydedir. Çocuklarla ve bebeklerle iyi anlaşırlar. Az düzeyde havlama eğilimi gösterirler. Hassas, itaatkâr ve zeki köpeklerdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz giriniz.
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.