Dünyanın en güçlü köpeklerinden biri olan Bull Terrier’ın çıkış yeri İngiltere’dir. Ortalama 11 – 14 yıl yaşarlar. Kaslı vücut yapısına sahiptirler. Kilo erkeklerde 25 – 29 kg, dişilerde 20 – 25 kg ve boy erkeklerde ve dişilerde 53 – 56 cm’dir. Oval biçimli başları; göz yapıları ve dik, üçgen kulaklarıyla diğer köpek ırklarından kolaylıkla ayırt edilebilirler.

Bulldog ve Terrier’in çiftleştirilmesiyle ortaya çıkan Bull Terrier, bakımı kolay olan ırklardandır. Tüyleri haftada bir kez kauçuk bir fırça ile taranabilir. Tıraş ihtiyacı yoktur. Gerektiğinde yıkanabilir. Orta derecede tüy dökerler.

Sevecen; ancak bir o kadar da inatçı olan Bull Terrier, sahiplerine oldukça bağlıdır. Çocuklarla iyi anlaşırlar. Yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. Eğer evde yalnız kalma ihtimali varsa, başka bir ırk tercih edilmelidir.

BullTerrier’in eğitimi çok önemlidir. Sosyalleşebilmesi, diğer köpeklerle geçinebilmesi, saldırgan ve inatçı huylarının yumuşatılması, beklenmedik davranışların önüne geçilebilmesi için pozitif bir eğitim gereklidir.

Hareketli ve enerji seviyesi yüksek bir ırk olan Bull Terrier, egzersiz ihtiyacı yeterince karşılandığı takdirde apartman hayatına da uyum sağlayabilir. Sıcak iklimlerden çok hoşlanırlar.

Yatkın olduğu rahatsızlıkları: Çinko eksikliği, Diz kapak çıkığı, Dış parazitlere hassasiyet, Doğumsal Sağırlık.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz giriniz.
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.