Dünyadaki tüm ülkelerde tercih edilen köpek ırkları, genellikle farklı türlerde olabilmektedir. Türkiye’nin yerli köpek ırklarından başlıca 10 tanesini şu şekilde sıralayabiliriz;

Kopoy köpek ırkı

Özellikle avcılık konusundaki becerileri sayesinde Türkiye’de en çok tercih edilen köpek ırkları arasında bulunmaktadır.

Kopoy

Sivas Kangalı

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ile uğraşan birçok kişinin tercih ettiği köpek ırkları arasındadır. İri cüssesi ve çobanlık yapabilme yeteneği ile tercih edilenler arasında bulunmaktadır. Dünyada Türkiye’deki köpekler arasında en çok tanınan tür, bu ırka aittir.

Sivas Kangal

Trabzon Zerdavası

Çok sert ve inatçı yönüyle de tanınan Boo köpek ırkı genellikle kestane renginde Onun peşini bırakmayan inatçı yapısıyla dikkat çekmektedir.

Trabzon Zerdavası

Tonya Finosu

Yöresel bir tip olan bu köpek ırkı, sahiplerinin canlı veya cansız mal varlıklarını bekleme görevini üstlenmektedir. Genellikle çok küçük oldukları için koruma görevinden ziyade havlayarak haber verme görevi üstlenmektedir.

Tonya Finosu

Çatal Burun

Sahiplerinin sözünden asla çıkmayan itaatkar köpekler olarak da bilinen bu ırk, isimlerini burun yapılarından almıştır. Narkotik polis köpeği, arama kurtarma köpeği olarak da kullanılabilmektedir.

Çatal Burun

Türk Tazısı

Sahip oldukları yüksek hız nedeniyle avlanmada kullanılan bu köpek ırkı, Türkiye’de yaygın olarak bulunmaktadır. İnce bacak yapıları sayesinde, kısa mesafelerde yüksek hızlar elde edebilmektedirler.

Türk Tazısı

Karadeniz Dağ Köpeği

Daha çok Ordu, Samsun, Trabzon ve Rize de bulunan bu köpek ırkı genellikle, yüksek dağ mevkilerinde sürüleri korumaktadır. Oldukça korkusuz olmalarıyla bilinen bu ırk, kurtlara veya ayılara saldırabilmektedir.

Karadeniz dağ köpeği

 Akbaş

İri cüsseli, atletik bir yapıya sahip olan bu köpek ırkı son derece zarif bir görünüme sahip olmakla birlikte, Anadolu’da kullanılan en eski koruma köpeklerinden bir tanesi olma özelliği ile de tanınmaktadır. Batı ve Orta Anadolu Bölgesi’nde yoğun olarak yaşayan bir türüdür.

Akbaş

Kars Çoban Köpeği

Özellikle Ardahan, Artvin, Kars, Erzurum ve Ağrı bölgelerinde bulunan köpek ırklarından bir tanesi olan bu tür, 600 yıllık geçmişi ile birlikte hayvanlara çobanlık yapmaktadır.

Kars Çoban Köpeği

Aksaray Malaklısı

İç Anadolu’daki insanların yüzyıllar boyunca geçim kaynağı hayvancılık olması nedeniyle bu köpek ırkı, büyükbaş hayvan sürülerini korumasıyla önemli bir yere sahiptir.

Aksaray malaklısı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz giriniz.
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.