Tüylü sevimli ve sadık dostlarımız köpekler birçok insanın hayatını kolaylaştırıyor. Rehber köpekler güzel sevimli bir görünümden çok daha fazlasıdır. Görme engelli ya da kısmen görebilen kişiler için bağımsızlık ve hareketlilik sağlayan rehber köpekler hakkında bilmediğiniz 7 şeyi derledik.

1 – Yüz yıllardır bu işi yapıyorlar

Rehber köpekler işlerini yüz yıllardır yapıyorlar. Nesilden nesile aktarılmış olan bu güzel görevi minik dostlarımız büyük bir mutluluk ile yerine getiriyor. Edindiğimiz bilgilere göre tarihte en eski rehber köpek kullanımı 1700’lü yılların sonlarına doğru Paris’te gerçekleşiyor. 1900’lü senelerin ortalarına doğru ise rehber köpek kullanımı Avrupa’da ve Dünya’da yaygınlaşıyor.

2 – Sıkı ve zorlu bir eğitim süreci geçirirler

Bir köpek dostumuzun rehber köpek olabilmesi için tam 18 ay eğitim alması gerekmektedir. Minik dostlarımız için bu süre oldukça uzundur. Doğumundan itibaren 18 ay eğitim alan bir köpek tüm eğitimleri başarı ile geçtiğinde rehber köpek olabilir. Eğitimi tamamlayan rehber köpek hayatını paylaşacağı arkadaşı ile tanıştırılır ve 2 hafta ikiliye eğitim verilir. Eğitimin ardından minik dostumuz artık bir rehber köpektir ve dostluk edeceği bir de arkadaşı vardır.

3 – Rehber köpek olmak bir ırka özel değildir

Rehber köpekler seçilirken ırklarından ziyade ne kadar eğitilebilir oldukları gözetilir. Günümüzde sıkça Golden Retriever, Labradors ırkları tercih edilmektedir. Bu seçimin gerçekleşmesinde bu ırkların genellikle sağlıklı olması ve uygun bir büyüklüğe sahip olabilmeleri ön plana çıkmaktadır. Uygun bulunduğunda farklı ırklardan köpek dostlarımız da rehber köpek olabilir.

4 – Rehber köpekleri her yerde görebilirsiniz

Hemen hemen her ülkede rehber köpekler, hayvanlar için yapılan düzenlemelerden muaf tutulmuştur. Nerede olduğu fark etmeksizin fırsat eşitliği yasası gereği rehber köpek ile sahibi birçok yere girebilir. Bu sayede rehber köpek ile sahibi; restoranlara, tıp merkezlerine, her türlü dükkana giriş yapabilirler.

5 – Rehber köpekler ile karşılaşınca ne yapmalısınız?

Rehber köpekler oldukça önemli ve hassas bir görevi üstlenirler. Bu nedenle iş başında iken dikkatli davranmalıdırlar. Rehber köpek ile karşılaştığınızda sahibine sormadan onunla konuşmamalı ya da yemek vermemelisiniz. Bir rehber köpeğe güvenmek sahibi için son derece kritik bir konudur ve sizin bu durumu aksatmamanız gerekmektedir. Böyle bir durumda en doğru davranış kibarca rehber köpekleri es geçmeniz ve işini yapmasına engel olmamanızdır.

6 – Rehber köpekler trafik lambalarını okuyamazlar

Rehber köpekler sanılanın aksine trafik lambalarını okuyamazlar ve ne zaman karşıdan karşıya geçileceğine karar veremezler. Bu konuda karar verici sahiplerdir. Ancak karşıdan karşıya geçmenin tehlikeli olduğunu rehber köpekler fark ederse sahiplerini engelleyecek şekilde eğitilmişlerdir.

7 – Rehber köpekler de emekli olur

Rehber köpekler hakkında az bilinenlerden birisi de emekliliktir. Sahipleri ile uzun süre birlikte yaşayan rehber köpekler yaşlanmadan önce emekli olurlar ve başka bir aile tarafından sahiplenirler. Bu süreç hem sahibi hem de uzun yıllar onlara eşlik eden rehber köpekler için zordur. Genellikle rehber köpekler 7 yıl gibi bir sürenin ardından emekli olurlar.

İnsan hayatında son derece önemli bir görevi üstlenmiş olan rehber köpekleri bu yazımızda ele aldık. Sahipleri arasında hassas bir dengenin varlığı ile çok önemli bir görevi üstlenen bu minik dostlarımız takdir edilmeyi hak ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz giriniz.
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.