Kuzey Kore’de yaz sıcaklarının en kavurucu olduğu temmuz ve ağustos aylarında köpek eti talebinde büyük bir artış yaşanıyor.

Bu yıl 40 dereceye yaklaşan hava sıcaklıkları ise köpekler için kötü haber anlamına geliyor. Kuzey Kore’de ne kadar köpek eti tüketildiğine dair istatistiki bir bilgiye erişmek pek mümkün değil, ancak köpek etinin aynı şekilde popüler olduğu Güney Kore’deki rakamlar çok çarpıcı: Her yıl 2 milyon köpek yenmek için kesiliyor!

Güney Kore’de yaşlılar arasında hala köpek etinin cinsel gücü arttırdığı inanışı hakim olsa da, genç kesimde köpek eti yemeye karşı olanların sayısı giderek artıyor. Başkan Moon Jae-in’in de evcil hayvan olarak köpek beslediği Güney Kore’de köpek eti tüketiminin tamamen yasaklanması yönündeki baskı giderek artıyor.

Kaburga mı, but mu, deri mi alırsınız?
Kore Yarımadası’nın her iki tarafında da köpek çiftlikleri bulunuyor. Bu çiftliklerde yalnızca tüketim için köpekler yetiştiriliyor. Kuzey Kore’deki restoranlarda köpek etinin kullanıldığı onlarca yemek çeşidi bulunuyor. Bu restoranlarda köpek etinin “milli yemek” olarak kabul eden Kuzey Koreliler için kaburga, but ya da haşlanmış deri gibi değişik yemekler pişiriliyor. Baharatlı köpek çorbası ise özellikle sıcak havalarda tercih ediliyor, çünkü onlara göre sıcağın üstesinden acı geliyor. Ancak son dönemde Kuzey Kore’de de köpeklere yönelik bakış açısında ağır da olsa değişim yaşanıyor.

Hayvanat Bahçesi’nde köpekler sergileniyor
Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’da ve ülkenin kuzeyindeki diğer bazı kentlerde köpekleriyle yürüyüşe çıkanların sayısı her geçen gün artıyor. Kırsal alanda da köpeklere sıklıkla rastlanıyor ama o köpekler kendi başlarının çaresine bakıyor.

Başkentte bu yılın başında yenilenerek hizmete açılan hayvanat bahçesinde ise köpekler diğer vahşi hayvanların yanında sergileniyor. Hayvanat bahçesinin köpeklere ayrılan bölümündeki posterlerde ise köpeklere nasıl yemek verileceği ve bakımının yapılacağı anlatılıyor.

Köpek Yuvası ailesi olarak bu Kuzey Kore’de yaşanan çirkin olayı şiddetle kınıyoruz!!!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz giriniz.
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.