Dört patili can dostlarımızın da bakıma ihtiyacı vardır. Tüy bakımından, belirli dönemlerde verilen vitaminlere kadar birçok farklı yöntem ile dostumuzun hem güzel görünmesini hem de sağlıklı olmasını isteriz.

Köpeklerde diş sağlığı da bu bakım kategorilerine eklenebilir. Patili dostlarımızın dişlerinin de düzenli bakım yapmak gereklidir. Aksi halde birçok olumsuz durum ile karşılaşma ihtimaliniz var.

Köpeklerde diş sağlığı sorunları
Diş bakımları aslında ihmal edilmemesi geren; ancak birçok köpek sahibinin de dikkat etmediği bir bölümdür. Elbette bizlerin dişlerinde çıkabilecek kimi problemlerin benzerleri de köpeklerde çıkabilmektedir. Köpekler diş problemlerinin farklı nedenleri vardır.

Köpeğinizin yaşı
Özellikle can dostunuzun yaşı ilerledikçe ağızında biriken toksinler ve bakteriler artar. Artan bu zararlılar da köpeğinizin dişlerine ve diş etlerine zarar verir. Hatta problem, dişi kaybetmeye kadar gidebilir. Üstelik bu enfeksiyonlar sadece köpeklerde diş sağlığını etkilemek ile kalmaz, iç organlara da nüfuz edebilir. Bu sorun ile karşılaşmamak ve ciddi paralar harcamamak için mutlaka tedbirinizi alın.

Diş taşları
Mamalar, proteinler ve bakteriler köpeklerde diş üzerinde kalır. Bunlar birikmeye başladıkça da köpeğinizin dişlerinin etrafında plak oluşumuna neden olur. Salya ile birlikte de bu plaklar, diş taşına dönüşmeye başlar ve bir süre sonrada köpeklerde diş problemleri gözükür. Bu problemlerde köpeğinizin huzursuzluğuna neden olabilir.

İyi bir fırça seçimi
Köpekler diş problemlerinin önüne geçmenin kolay bir yolu var. Bizler gibi onların da dişlerini fırçalamak. Elbette yaşı ilerlemiş bir köpeğiniz var ise bu işlemlere alışması zor olabilir; ancak elinde sonunda her köpek bu uygulamaya uyum sağlamaya başlar.
Veterinerinizin önerileri kapsamında seçeceğiniz diş fırçası ve köpeklere özel üretilen diş macunu ile köpeğinizin dişlerini düzenli fırçalayarak problemlerin önüne geçebilirsiniz.

Fırçaya alternatif besinler
Eğer diş fırçalama sizin ve dostunuz için eziyete dönüyorsa başka bir önerimiz var. Diş taşlarını azaltmak için üretilen köpek mama ve bisküvilerini deneyebilirsiniz. Bu uygulama en azından diş fırçalamanın, dişler üzerinde yarattığı etkiyi sağlayacaktır. Ancak her uygulamada olduğu gibi köpeklerde diş sağlığı için üretilen bu tür mama ve bisküvileri almadan önce veterinere danışmakta yarar var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz giriniz.
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.