Sıcak havada köpek bakımı ve dikkat edilmesi gerekenler neler? Sıcak havalar etkisini artırdıkça, yazın köpekler ve sahipleri daha çok dağlara, plajlara gezilere çıkarlar. Peki dışarıda köpekleri bekleyen tehlikeler neler?

Küçük dostlarımız için yaz aylarında dikkkat etmeniz gereken 5 maddeyi bir araya getirdik. İşte sakınmanız gereken o 5 madde.

Sivrisinekler ve Keneler

Yaz aylarında her türlü böcek köpeğinize saldırabilir. Ancak bu türler arasında en sık görüleni ve tehlikeli olanı sivrisinekler ve kenelerdir. Keneler hem insanlar için hem de evcil hayvanlar için tehlike oluşturur. Sivrisinekler ise birçok hastalığın taşıyıcısı olabilirler. Köpeklerde kene ve sivrisineklele bulaşan hastalıkların önlenmesinin en iyi yolu önleyici krem veya ilaçların kullanılmasındır.

Yazın sıklıkla görülen bu tür durumlardan uzak durmak istiyorsanız önleyici krem ve ilaçlar kullanmanız gerekiyor. Basit gibi görülebilen bir böcek ısırığı kimi zaman ölümcül olabiliyor.

Yazın Vazgeçilmezi Mangal

 

 

 

 

 

 

 

Yaz aylarında birçok aile mangal veya barbeküleri sıklıkla tercih ediyor. Köpeğiniz muhtemelen bu etkinlikleri çok seviyor. Fakat çok fazla insan yiyeceği köpeğiniz için tehdit oluşturabilir. Mangal veya barbekülerde kullanılan sos, köpeklerde ishal,kusma ve gastrointestinal ağrılara neden olabilir.

Şeftali veya erik gibi meyveler ya da kürdan veya şişe geçirilmiş yiyecekler köpeklerde boğulma vakalarına neden olabiliyor. Bu gibi durumlara karşı önlem almak istiyorsanız köpeğinize, muz yada sade yoğurt verebilirsiniz.

Güneş Yanığı

İnsanların çokça rahatsız olduğu bir konu olan güneş yanığı aslında köpekler için de rahatsız edici bir durumdur. Köpekler güneş yanmasından karnı, burnu ve kulakları üzerinden etkilenirler. Beyaz veya sarışın olan köpekler bu konuda daha hassastır.

Bu istenmeyen duruma karşı alabileceğiniz ilk önlem gölgeleri tercih etmek olacaktır. Köpekler için güneş koruyucu da tercih edilebilir fakat seçerken köpek dostu bir ilaç seçmeniz gerekmektedir. Örneğin insanlar için kullanılan güneş kremleri yada spreyleri çinko oksit içerebilir ve bu madde köpekler için zehirlidir.

Şayet köpeğinizde güneş yanığı yada rahatsızlığı gözlemliyorsanız uzman bir veteriner hekimden yardım almalısınız. Ayrıca yulaf ezmesi banyosu yada aloe vera özlü bir duş köpeğinize iyi gelebilir.

Güneş Çarpması ve Su Kaybı

 

 

 

 

 

 

 

 

İnsalar gibi köpekler de güneşte çok fazla kalmaktan rahatsız olurlar. Her zaman köpeğinizin soğuk suya ve gölge bir alana erişebildiğinden emin olmanız gerekir. Köpeklerde güneş çarpması veya su kaybının belirtilerini takip etmek önemlidir. Uyuşukluk, yemeyi reddetme, kusma, kuru diş etleri ve burun, aşırı hızlı nefes alma gibi belirtiler son derece önemlidir.

Köpeğinizin sıcaklarda fazlaca zaman geçirdiğini tahmin ettiğiniz zaman onu gölge bir alana götürün ve soğuk bir duş yaptırarak rahatlamasını sağlayın. Bu işlemden sonra havlu ile kurulamayı unutmayın. Şayet halen rahatsız görünüyorsa hemen bir veteriner hekimden yardım isteyin.

Havai Fişek

 

 

 

 

 

 

 

 

Nasıl olur da havai fişekler tehlikeli olabilir? İstatistiklere göre her yıl binlerce evcil hayvan yakınlarda atılan havai fişek seslerinden korkup evlerini terk ediyorlar. Yaz aylarında eğlence ve düğünlerde sıklıkla tercih edilen havai fişekler tehlike oluşturabiliyorlar.

Havai fişeklerin atıldığını fark ettiğinizde ya da o dönemde köpeğinizin sakinliğini sağlamak size düşüyor.  Havai fişekler atılırken köpeğinizin sığınabileceği saklanabileceği kendine özel bir alan olmasını sağlayın. Bahçe kapılarını ya da evde bakıyorsanız ev kapılarını iyi bir şekilde kapatın ve köpeğinizin kaçabileceği bir yol olmadığından emin olun.

Yüksek ses köpekleri korkutur ve küçük dostlarımız kendilerini güvende hissetmek için sesten uzaklaşmak isterler. Onları sakinleştirmek ve korumak görevi bizlere düşüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuz giriniz.
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.